Obozy narciarskie czy snowboardowe? Co wybrać na ferie 2018?

narciarskie ewolucje w powietrzu

 

Obozy narciarskie czy snowboardowe?

Już niedługo zima. Czas pomyśleć o pomysłach na ferie zimowe 2020.

Problem może wydawać się błahy – jeśli ktoś chce stawiać pierwsze kroki na górskim stoku, powinien zacząć od nart, czyli wyjechać na obozy narciarskie. Z kolei dla miłośników bardziej ekstremalnych sportów lepszym rozwiązaniem będzie wyjazd na obóz snowboardowy. Co powinno zdecydować o naszym wyborze?

Od najmłodszych lat warto uczyc się jazdy na nartach.

Jak  przekonują instruktorzy narciarstwa, nauka jazdy na biegówkach i nartach zjazdowych to sport dla każdego. Nie ma w zasadzie żadnych przeciwskazań do uprawiania go przez nawet bardzo małe dzieci. Już od 4-5 roku życia nasze pociechy mogą ruszać na stok – kwestia doboru odpowiedniego sprzętu i odzieży. Jeśli ktoś nie jest do końca przekonany, czy będzie z pasją uprawiało ten sport, zwłaszcza, gdy dopiero zamierza się go uczyć, narty możemy wypożyczyć.  Wtedy koszt wyjazdu będzie o wiele niższy.

Trendy na obozach zimowych

Snowboard staje się coraz bardziej modny, zwłaszcza wśród młodzieży, dla której nie jest już tylko sportem. Często to także sposób bycia i ubierania się, nierzadko związany z muzyką hip-hop. Musimy być świadomi, że wyjazd na obóz snowboardowy oznacza sporą inwestycję – nie tylko w modną odzież, ale również w sprzęt.  O ile narty można bez większego problemu wypożyczać, o tyle deska jest rzeczą bardziej indywidualną, więc każdy snowboardzista woli mieć własną.

Przygotowanie do wyjazdu na obóz zimowy czy zimowisko

Obie dyscypliny stawiają przed nami określone wymagania: na poziomie psychicznym to chęci  i determinacja,  na poziomie fizycznym odpowiednia kondycja i koordynacja ruchowa. Jeśli więc nasze dzieci są wystarczająco zmotywowane do samej idei wyjazdu, warto jeszcze zachęcić je do treningu wzmacniającego mięśnie. Trzeba pamiętać, że najwięcej błędów będących przyczyną kontuzji dochodzi właśnie, gdy jesteśmy bardzo zmęczeni.

Na pytanie czy lepiej wybrać mniej wymagającą jazdę na nartach, czy bardziej ekstremalny snowboard, nie ma prostej odpowiedzi. Oczywiście najlepiej byłoby spróbować obydwu dyscyplin i samemu przekonać się, co sprawia większą frajdę.  Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości,  musimy zdecydować na podstawie innych czynników, np. oceniając poziom naszych dotychczasowych umiejętności. Pamiętajmy też, że niezwykle istotne jest  przygotowanie kondycyjnie do wyjazdu oraz wybór sprawdzonego organizatora obozów zimowych.

 

Zobacz oferty wyjazdów na obozy zimowe i zimowiska w czasie ferii zimowych 2020